Listopad 2009

Vzdušný prostor

13. listopadu 2009 v 17:32 - Microsoft flight simulator X

Vzdušný prostor


Vzdušný prostor se nám dělí do několik tříd: C, D ,E ,G

G- Jako VFR se smí dělat cokoliv nás napadne, nemusíme být ve spojení s řídícím, tudíž se nikomu nemusíme hlásit, nemusíme říkat naše úmysly, POKUD NEJSME V CTR(nebo jiné řídící zoně). Když letí letadlo proti tak se vyhýbáme v pravo. IFR letadla jsem vůbec nesmějí. Musíme být minimálně 300 m nad městem, a nad zemí minimálně 150 m. Vzdušný prostor třídy G (v ČR) je od země do 1000 ft (stop)

E- Zde je to skoro stejný jako třída G, jenom s tím rozdílem že zde už můžou IFR letadla. Vzdušný prostor třídy E máme do letové hladiny 95 tudíž do 9500 stop.

D- Tady co VFR už se ve spojení musí být. A už si žádáme, popřípadě píšem (na unicom) co chceme nebo co děláme. V této třídě si rozestupy hlídáme sami. A třída D je do letové hladiny 125 (12500 stop)

C - Vždy musíme být ve spojení, žádat o věci, rozestupy mezi letadly hlídá řídící.


Tlak, Výška
· QNH, QNH regional
· QFE - tlak který se používá k měření na letišti,jestliže jsme na letišti tak máme vejšku 0 ,tento tlak se nepoužívá
· QNO - (standartní tlak) 1013 hektopaskalů, používá se od určité výšky

5000 stop je převodní výška - nastavuje se standartní tlak 1013 (ve FS u defaultních letadel s tim může být kapánek problém s nastavováním tlaku. Takže 1013 je 29.9)
Převodní výška je mezi 5000 až 6000 stopy

Např.: Letíme v 4000 stopách a chceme stoupat na letovou hladinu 70 (7000 stop). Jakmile máme výšku 5000 stop nastavujeme tlak 1013. Takle to platí i při sestupu - jsme v letové hladině 70 (7000 stop) a chceme sklesat na 4000 stop, tak při průletu letové hladiny 60 (6000 stop) nastavujeme aktuální QNH

Letová hladina

80 = 8000 stop
100 = 10 000 stop
120 = 12 000 stop
660 = 66 000 stop - je to maximální výška v ČR

Letová hladina se říká od 6000 stop (takže správně se říká letová hladina 60 ne 6000 stop) Takže pod letovou hladinu 60 se to říká ve stopách.

Vstup, výstup do CTR

6. listopadu 2009 v 19:51 - Microsoft flight simulator X

Vstup, výstup do CTR


Co to vlastně CTR je ? CTR je řízený úsek kolem letiště v průměru asi 15 km, v osách drah je trošku prodloužený. CTR je od země do 5000 m nad mořem. Může se nadletět, ale podletět se nemůže.
Do CTR se vstupuje pomocí vstupních bodů. Body mohou být různě značeny, třeba podle zeměpisných stran, nebo podle bodů na zemi (např.: vesnice, kostel, dálniční most, hráz rybníka...) Body mají označení jako písmena A - alfa, B - bravo, E- echo …
Když vylítáme z CTR prostoru tak měníme QNH za QNH regionální !

Komunikace:

(Odlet)

Pilot: Mošnov věž, OK MAR Dobrý den

ATC: OK MAR, mošnov věž, vysílejte

Pilot: Cesna 172 po spuštění na severní odbavovací ploše, žádáme VFR letové povolení s výstupním bodem Siera po trati Valašské Meziříčí, Bystřice pod Hostýnem očekávaný návrat asi za půl hodinky

Pakliže dostanem povolení, vzlítnem a nasměřujeme se přímo k požadovanému výstupnímu bodu

Asi 2-3 minutky před výstupním bodem se zahlásíme

Pilot: Mošnov věž, OK MAR Jsme 2 minuty před výstupním bodem siera

ATC: Může říct ať monitorujeme kanál, nebo ať přeladíme na jiný kanál který máme monitorovat, může taky úplně ukončit spojení, je zde víc variant.

(Přílet)

Pilot: Mošnov věž OK MAR, asi za 4 minuty budem na vstupním bodě siera, výška 3000ft, QNH 1011, informace hotel na palubě, žádáme o instrukce k přistání.

ATC: Atc nám opět může odpovědět víc věcí, může nás poslat rovnou na finále, na vyčkávací body, nebo na zařazení do okruhu.


Vyčkávácí body - to jsou body, kam nás ATC po vletu do CTR může poslat. Je to třeba v situaci, kdy na letišti je nákej hustejší provoz a řídící nás prozatim nemůžu poslat na finále. Zase je to nad nákejma bodama na zemi, nejčastěji vesnice. Např.: Ostrava Mošnov - viz níž.Letiště a jejich vstupní, výstupní a vyčkávací body:

Ostrava Mošnov (LKMT)

Vyčkávácí body:
A- Alfa
Vyčkávací bod Alfa je u vesnice Příbor (na jih od letiště LKMT )

B- Bravo
Vyčkávací bod Bravo je u vesnice Studénka (na sever od letiště LKMT )
- v galerii (ostrava mošnov) jsou na mapě ty body znázorněný

Vstupní body:
· NOVEMBER (Hrabyně)
· WHISKY (Vrchy - kostel)
· TANGO (Bělotín)
· SIERRA (Hodslavice)
· ECHO (Frýdek-Místek - hráz přehrady)
· FOXTROT (Šenov - kostel)


PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNI NA OBRÁZEK

NOVEMBER - Vesnice Hrabině


WHISKY - Vesnice Vrchy - kostel

TANGO - Vesnice Bělotín
SIERA - Vesnice Hodsalovice
ECHO - Frýdek-Místek - hráz přehrady
FOXTROT - Vesnice Šenov - kostel

Pozdějc zde budou i ostatní letiště (prozatím LKMT), kdyby někdo akutně potřeboval tak napište do komentáře jaký chcete letište a já ho přednostně vyrobím :)